Akademi oscarı Erzurumlu bilim adamının

erzurumlubilimadami

Akademi dünyasının Oscar’ı olarak nitelendirilen ve 1963 yılından beri verilen R&D 100 (Araştırma ve Geliştirme) Ödülü, bu yıl Erzurumlu olan ve ABD’de görev yapan Dr. Fatih Porikli’ye verildi.

Araştırma laboratuarlarında geliştirilen ve çoğunlukla çığır açması beklenen ürünlere verilen R&D100’ün 2006 yılı ödülüne bu yıl, Erzurumlu bilim adamı Dr. Fatih Porikli, geliştirdiği akıllı helikopter-kamera bilgisayar sistemiyle layık görüldü. Dr. Porikli’nin geliştirdiği akıllı helikopter-kamera bilgisayar sisteminin yeryüzünde istenilen bir noktanın görüntülü adresini verme özelliğine sahip olduğu, ayrıca akıllı kamera sisteminin tespit edilen bir hedefi takip etme ve canlı olarak görüntü aktarma özelliği de taşıdığı belirtildi. Dr. Porikli’nin halen üzerinde çalıştığı projeler arasında: Akıllı kameralarla insan tanıma ve takip etme, havaalanlarında ve alışveriş yerlerinde terkedilmiş şüpheli paketlerin otomatik olarak bilgisayarlarca bulunması, akıllı trafi k işaretleme sistemleri, hedefl eri kendiliğinden takip eden helikopter, vücuttaki kanserli hücreleri particle ışınlarıyla deriyi zedelemeden yakan makineler, kanserlerin gelişmesini otomatik takip eden tıbbi cihazlar, bir araya geldiklerinde kendiliğinden oluşan haberleşme devreleri var. Halen Mitsubishi Electric Research Labs (MERL) laboratuarında çalışan Dr. Porikli, burada güvenlik sistemleri, tıbbı cihazlar gibi birçok ürünün geliştirmesinden sorumlu olarak görev yapıyor. İlk kez 1963 yılında verilmeye başlanan ‘Bilimsel Gelişmelerin Oscar’ları’ diye ifade edilen R&D 100 ödülü bugüne kadar günlük yaşamımızda kullandığımız buluşlara verildi. Önceki senelerde NASA, MIT, IBM, Lawrence National Lab (Atom bombasının geliştirildiği merkez), Daimler-Chrysler, Intel, Mitsubishi, Stanford University gibi tanınmış kurumlarda bu ödüle layık görüldü. Günlük yaşamımızda kullandığımız bazı buluşlar ise şunlar: “Polacolor fi lm (1963), ATM bankamatikleri (1973), Halojen lamba (1974), Fax makinesi (1975), LCD ekran (1980), Geniş ekran TV (1998).”

Türkiye için çalışmak istiyor.

Dr. Porikli ileriki Türkiye seyahatlerinde ülkemizin Orta Doğu’nun bilim destekli ekonomik güç merkezi haline gelmesine katkıda bulunacak projeleri ilgililerle görüşmek istediğini belirtiyor. Dr. Porikli, Türkiye’de vatan için araştırma yapmanın hem doğru hem de kendisi için bir borç olduğu inancında.

Kainattaki bilimsel dengeler tesadüf değildir.

Dr. Porikli’ye göre “İnsan bilimle uğraşıp öğrendikçe ne kadar az bildiğinin farkına varıyor. Ne kadar az bildiğinin farkına vardıkça, kibir duygusunu kırabiliyor. Kibri bıraktıkça etrafında basit zannettiği şeylerin, ne kadar mucizevi, ne kadar baş döndürücü güzellikte ve dengede olduğunu hissedebiliyor. Belki ancak böylelikle bu güzelliklerin, bilimsel dengelerin, kainattaki düzenin basit bir rastlantı zinciriyle açıklanamayağını kabul edebiliyor.”

Ailesi gurur duyuyor

Dünyada yeni bir çığır açacak olan buluşun sahibi Fatih Porikli’nin babası emekli Harita Kadastro Yüksek Mühendisi Hanefi Porikli, oğlu Fatih Porikli’nin Erzurum Lisesi’nden 1987 yılında mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde eğitimine devam ettiğini ve daha sonra da ABD’ye gittiğini söyledi. Yeni buluşuyla kendilerinin ve tüm Türkiye’nin gururu olan oğluyla, ancak internet üzerinden görüşebildiklerini kaydeden Hanefi Porikli, oğlunun yoğun çalışma içinde olduğunu ve ileride bilime daha büyük katkılar sağlamak için çalıştığını söyledi.

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir