Audi’nin kalbi: Audi Forum Ingolstadt

audi

Otomobil sadece otomobil değildir. O aynı zamanda içine türlü hayallerin, tekniğin ve geçmişin sığdığı büyülü bir bileşimdir. Otomobilden anlamak da sadece teknik kısımlar hakkında bilgi sahip olmakla sınırlanacak bir şey değildir. Otomobil dünyasına yaptığımız sıradışı yolculukları bu sayımızda Audi Forum Ingolstadt ve bünyesindeki “mobile museum” ile sürdürüyoruz.

Yollarda gördüğünüz Audi araçların müşterilerine ilk olarak teslim edildiği yeri merak ettiniz mi?

Çok merak ettiyseniz Almanya’nın Bavyera eyaletindeki Ingolstadt’a doğru bir yolculuğa çıkmanız gerekiyor. Tekniğin yollara meydan okuması şeklinde özetlenebilecek Audi felsefesini yansıtan Audi Forum Ingolstadt dün ve bugünü bir arada sunan dinamik bir merkez hüviyetinde…

1899’da başlayan tutkulu hikaye

Bünyesinde “mobile museum” yani araba müzesini de barındıran Audi Forum Ingolstadt’a doğru yolculuğa hazırsanız Audi’nin hikayesiyle yol alabiliriz. Audi’nin hikayesi 1899 yılında August Horch’la başlıyor. August Horch, ilk otomobilini 1901 yılında tasarlamış. Ortaklıklarla kurulan bu yapıda Horch kendi ismini kullanamayınca dinle anlamına gelen Horch kelimesinin Latince karşılığı olan Audi ile devam etmiş. Dinle kelimesinin markanın özü olduğunu söylemek de mümkün. Çünkü Audi geleneksel çizgisini müşterilerini dinleyerek oldukça cesur ve modern tasarımlara başarıyla adapte edebiliyor. Yaşanan ticari gelişmeler markanın bugün bilindiği şekline taşınmasına eşlik eder. 1932 yılında Audi, Horch, DKW ve Wanderer şirketleri ile birleşir. Audi’nin dört halkası da işte bu dört şirketi temsil eder.

Aradan geçen yıllarda sağlamlık kadar estetik de önem kazanır. Kaliteye odaklanan araba dünyası modayı da göz önünde bulundurmak zorundadır. Bu süreç bazı markaları tarihe gömmüş olsa da Audi yeni tasarımlarıyla bu süreçten alnının akıyla çıkmayı başarır. Markanın başarılarla dolu geçmişi bir nostaljiden ötesini içinde barındırmaktadır. Geçmişin çizgileri geleceğe dair ipuçları verir. Audi’de durum tam olarak budur. Audi farklı segmentlerdeki otomobilleriyle resm-i geçit yapar. Müzede gördüğünüz bazı otomobillerin bugün de üretiliyor olmasını candan dilersiniz. Oysa geçmişin ülkesine ait hoş hatıralar olarak görmek zorundasınızdır.

Audi Forum Ingolstadt Audi’nin hareketli merkezi olarak faaliyet gösteriyor. Oraya sipariş verdiğimiz bir Audi’yi teslim almak için de gidebilirsiniz, restoratında damak tadınıza uygun sipariş vermek için de… Araba sizin için tutkuysa yemeği bir kenara bırakıp yüzyılın içinde süzülüp gelen modelleri izlemeyi tercih edebilirsiniz.

Markanın kalbinin attığı yer

Müzenin de yer aldığı Audi Forum Ingolstadt, markanın felsefesinin dolaysız bir ifadesi ve Audi dünyasının büyüleyiciliğini duyurmak için etkili bir ortam olarak kurgulanmış. Müşteri Merkezi, “Audi museum mobile”, açık, şeffaf bir mimariye sahip “Pazar ve Müşteri” binası ve geniş Piazza kendine özgü bir havaya sahip. Tüm bu etkileyici ayrıntılara karşın Audi Forum Ingolstadt, esas itibariyle vurgunun insanlar üzerinde olduğu, yılın her zamanında açık bir buluşma yeri olarak anılmayı tercih ediyor. Mekana canlılık sağlayan geçici sergiler Audi dünyasını farklı katmanlarla tecrübe etmenizi sağlıyor. Kültürel etkinliklerle zenginleşen etkinlik seçenekleriyle Audi markasının özünü oluşturan ruhun aktarımı amaçlanıyor.

Farklı ziyaret amaçlarıyla Audi Forum Ingolstadt’a gelen kişiler için bastırılan rehber kitapçık ile ziyaretçilerin işleri kolaylaştırılıyor. Mekanın mimari tercihinde Audi’nin iddiasını hissetmek mümkün. Kalıcılık ve değişim tıpkı Audi modellerinde olduğu gibi binada da kendini hissettiriyor. Sanki yüzyıllardır orada duruyor gibi hissettiren bir bina ve sürekli yenilikler denemeye hevesli yeni yetme bir delikanlı. İşte bu iki bakış açısı birbirini tamamlıyor. Araçların yıllara ve tarihi bağlama göre yerleşmiş ve sürüş teknikleriyle ilgili bilgilerin yan yana durması hareketin hiç bitmeyeceğinin işaretleri sayılabilir.

Müze, günümüzdeki AUDI AG’nin şirket tarihçesi ile birlikte otomobil sanayinde son yüzyılda yaşanan teknolojik ilerlemelere odaklanıyor. Sergilenenlerin kendilerine özgü ekonomik ve sosyal çevreye entegre edilmiş olması museum mobile müzesini sadece teknik bir müzeden çok daha fazlasını yapıyor. Bu müze ziyaretçilere otomobilin tüm tarihinde bir tur yaptırmakla kalmıyor, radikal değişikliklerin yaşandığı 20. yüzyıla büyüleyici bir bakış da sunuyor. Bu aynı zamanda yüzyıl içinde değişen estetik bakış açısına da kuş bakışı göz atmayı sağlıyor.

Baştan uca tecrübe

“museum mobile” kısmındaki keşif turları Audi’nin derinliklerine nüfuz etmeniz için iyi bir fırsat sunuyor. Kaporta atölyesi, boyahane, rüzgar tüneli, tasarım, motor sporları, yeni teknoloji. Tur programı bu ilgi alanlarıyla geniş bir yelpazeye yayılıyor. Audi museum mobile müzesinde, gruplar ve çocuklar için özel turlar düzenlenerek Audi markasını ve ortaya çıkardığı arabaların üretim ve tasarım sürecindeki tecrübeler sunuluyor.

Sergilerde yaşayan ihtişamlı geçmiş

Sürekli sergiler, “museum mobile”ın en önemli bölümü olarak niteleniyor. Giriş katından asansör 3. kata çıkararak bir “zaman makinesi” gibi turun başladığı 1899 yılına geri götürüyor. Büyülü bir yolculuk işte tam burada başlıyor.

Sürekli serginin 1899-1945 ve 1946- 2000 yıllarını kapsayan iki düzeyi yedişer bölgeden oluşuyor. Her bir bölge belli bir çağ hakkında bir genel bilgi sunuyor; metinler ve görüntüler otomobiller, teknoloji ve toplum arasındaki ilişkileri belirtiyor. Burada teknik bilgilerin araba haline gelmesine tanık oluyorsunuz. Araba tarihine olan ilginize göre burada geçireceğiniz zaman farklılık gösterebilir. Çok uzun bir süre burada kalmak da isteyebilirsiniz.

Teknoloji galerisi

Sergilenen ürünler, sürekli serginin en dikkat çekici kısmını oluşturuyor. 80’den fazla otomobil ve motosiklet şirketin tarihçesini gözler önüne seriyor. Bunların en önemli prototipler olan 14 adedi, bu ürünleri sürekli olarak binanın her bir katından geçiren bir konveyörün üzerinde yer alıyor. Örneğin 1932 yılındaki birleşme ile Auto Union firmasının meydana gelmesi gibi dört halkalı şirketin geçmişindeki önemli olaylar, multimedya sunuşları ile anlatılarak tarihe tanıklık etmeye imkan tanıyor. Bunlara ilaveten, interaktif olarak sergilenen ürünlerin yer aldığı teknoloji galerisi otomobilin gelişmesi sırasındaki önemli kilometre taşları hakkında bir genel bilgi sunuyor.

Audi dünyasına derinlemesine bakış atacağınız Audi Forum Ingolstadt mükemmelliğe olan tutkuyu gözler önüne seren mimari bir şaheser.

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir