Dünyaca ünlü Türk doktor ve bilim adamı : Prof. Dr. Gökhan S. Hotamışlıgil

doktor

Bizler Türkiye’de belki de çok fazla haberdar değiliz ama bütün dünya, yaptığı buluşlarla sağlık araştırmalarına yön veren Türk bilim adamlarını ilgiyle takip ediyor. Bunlardan biri de Harvard Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Gökhan S. Hotamışlıgil. Hotamışlıgil, kendisi için oluşturulan kürsüde ve 30 laboratuarda araştırma ekibiyle birlikte çalışmalarını şişmanlığa ve şişmanlığın yol açtığı hastalıklar üzerine yoğunlaştırıyor.

Türklerin dünyada önde oldukları alanların başında tıp geliyor. Yüzlerce isim alanlarının en iyisi olarak gösteriliyor. Bunlardan biri de ABD Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan S. Hotamışlıgil. 24 Haziran 1962 tarihinde dünyaya gelen Hotamışlıgil’in babası da kendisi gibi bir doktor. Harvard Üniversitesi’nde uzmanlık çalışmalarını tamamlamış ve öğretim üyesi olarak göreve başlamıştır. Genetik ve Metabolizma alanında ihtisas yapan Hotamışlıgil’in Harvard Üniversitesi’nde bir araştırma laboratuarı bulunmaktadır. Hotamışlıgil, yine bu üniversitede Genetik ve Kompleks Hastalıklar bölümünün başkanlığını da yürütmektedir. Bütün dünyada ses getiren bir dizi buluş ve araştırma sonucundan sonra genç yaşta, 2003 yılında Harvard’da ‘profesör’ unvanı alan Hotamışlıgil’i ayrıcalıklı kılan unsurlardan biri bilimi bir tutku haline getirerek her sabah insanlığa umut olabilecek bir buluşu yapabilme imkânına inanmış olması. Hotamışlıgil yaptığı buluşlarla dikkati çekiyor. Yaklaşık 20 yıldır şişmanlık ve şişmanlıktan kaynaklanan hastalıklarla ilgili araştırmalar yapan Hotamışlıgil şişmanlık, diyabet ve kalp damar hastalıklarının tedavisi ile ilgili tıp alanında büyük ilerlemeler yapılmasını sağladı. En önemli çalışmaları arasında şişmanlığa yol açan mekanizmayı keşfetmesi ve ardından besinlerin vücutta tahribat yapan etkilerini ortadan kaldıran STAMP2 genini bulması gösterilmektedir. Böyle bir genin varlığı daha önceden biliniyordu ancak bunun hangi gen olduğu Hotamışlıgil’in çalışmaları sayesinde aydınlığa kavuştu. Bu çalışmaları ile Amerikan Diyabet Vakfı’nın Olağanüstü Bilimsel Başarı Ödülü’nü alan ilk Türk olarak tarihe geçti. Buna benzer şekilde, daha önce tanımlanamayan yaklaşık 10 geni tanımlayan Hotamışlıgil şu anda şişmanlık, diyabet ve kalp damar hastalıklarına çare olabilecek bir ilaç üzerine çalışıyor.

Yaklaşık 20 yıldır şişmanlık ve şişmanlıktan kaynaklanan hastalıklarla ilgili araştırmalar yapan Hotamışlıgil şişmanlık, diyabet ve kalp damar hastalıklarının tedavisi ile ilgili tıp alanında büyük ilerlemeler yapılmasını sağladı.

Yaptığı buluşlarla Amerikan Diyabet Vakfı’nın Olağanüstü Bilimsel Başarı Ödülü’nü kazanan ilk Türk olan Hotamışlıgil, Harvard’da otuz laboratuarı birden yönetmektedir.

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir