Evim evim akıllı evim!

akilliev

Yaşadığınız ev hayatınızı nasıl daha fazla kolaylaştırabilir diye hiç düşündünüz mü? Akıllı Ev sistemi ile bu tamamen mümkün…

Akıllı Ev sistemi, sürekli olarak evin hangi bölümünde hareket olduğunu takip eder. Bu sayede, kapınıza gelen misafirin görüntüsünden, herhangi bir odadaki görüntüye kadar tüm kameralar yerinizden kalkmadan televizyon aracılığıyla her şeyden haberdar olmanızı sağlar. Sistem, evde kimse olmadığını fark ettiğinde ise görüntüyü televizyona yansıtmak yerine, 10 saniyelik video kaydı tutar ve evinize döndüğünüzde size sesli ve görüntülü mesaj olarak sunar. Teknolojinin en gelişmiş teknikleri kullanılarak özel olarak işlenen gerçek zamanlı görüntüler, GPRS destekli cep telefonunuzdan da görülebilir.

Otomatik kapı kilidi ve giriş kontrolü

Akıllı Ev sistemi ile evinizde ikinci bir güvenlik kontrolüne sahip olabilirsiniz. Sistem tarafından kontrol edilebilen dış kapı kilitleri ve “iButton” adı verilen, anahtarlıkta taşınabilen ve bozuk para büyüklüğündeki akıllı çipler ile sadece evinize kimin ne zaman girdiğini takip etmekle kalmayacak, dilerseniz temizlikçinin hangi gün saat kaçta kapınızı açabileceğine kadar tüm ayrıntıları belirleyebileceksiniz.

Su taşkını ve duman sensörleri

Su taşkını ve duman sensörleri, siz evde yokken bile evinizin emniyetini, herhangi bir acil durum karşısında size veya dilediğiniz kişiye elektronik posta ile ya da cep telefonuna kısa mesaj göndererek sağlar. Dilediğiniz takdirde, istediğiniz telefon numarası otomatik olarak aranır ve bant kaydı ile durum hakkında bilgi verilir.

Cam kırılması ve kızılötesi ışın sensörleri

Evinizin güvenliği, cam kırılması ve kızıl ötesi sensörleri ile bir kat daha artırılırken, uzaklarda olsanız dahi endişe etmenize gerek kalmayacak.

Harekete duyarlı ışıklar

Evinizdeki herhangi bir odaya girdiğinizde, hareketi algılayan sensörler sayesinde, ışıklar dilerseniz kendiliğinden açılır ve yine aynı şekilde, oda içerisinde hareket sonlandıktan belirli bir süre sonunda kendiliğinden kapanır. Böylelikle, herhangi bir sebeple açık unutulan ışıklar kapatılarak, önemli ölçüde elektrik tasarrufu sağlanmış olur.Benzer şekilde, gece belirli bir saatten sonra banyonuza girdiğinizde kendiliğinden açılan akıllı ışıklar, sizin uykudan kalkmış olabileceğinizi düşünerek yüzde 40 oranında azaltılarak yakılır ve gözlerinizin kamaşması engellenir. Tüm aydınlatma sisteminizi uzaktan kumandadan, televizyonunuzdan ve hatta cep telefonunuzdan bile kontrol edebilirsiniz.

Akıllı perdeler ve panjurlar

Hava karardığında kendiliğinden perdelerin kapanıp ışıkların açılması; dilerseniz evde hareket olduğunda,dilerseniz siz tatildeyken bile evde biri varmış izlenimi yaratmak için ayarlanabilir. Akşam işten geldiğinizde perdeleriniz sizin için kapanıp, ışıklarınız açılır.Hava ağardığında ise isterseniz perdeler otomatik olarak açılarak, güne güneş ışığı ile başlamanızı sağlar. En sevdiğiniz parçayı dinleyerek uyanmak, buna eklenebilecek birçok ayrıntıdan sadece birisi. Benzer şekilde panjurlarınızın tam kontrolü de artık çok kolay.

Isıtma ve soğutma sistemi kontrolü

Akıllı Ev ile ısıtma ve soğutma sisteminizin tam kontrolünü dilediğiniz şekilde yapabilir, uzaktan ısıtma bilgilerine erişebilir, belli saatlerde ısıtmayı açmak ya da kapatmak gibi programları çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Sesli ve görüntülü telesekreter

Akıllı Ev, evinizde size özel bir sekreter görevi üstelenerek alışılagelmiş telesekreter kavramının yeni nesil uygulamasını evinize getirir. Akıllı telefon ve video sistemleri ile, size ulaşmak isteyenlerin kayıtları sesli ve görüntülü mesajlar halinde iletilir.

Evde olmadığınızı fark eden hareket algılama sensörleri ve harekete duyarlı kameralar, kapınıza gelen misafirin 10 saniyelik görüntülerini kaydeder ve istenildiğinde elektronik posta veya kısa mesaj olarak cep telefonunuza iletir. Aynı zamanda cevap veremediğiniz telefon aramaları, sizin için sesli mesaj olarak sisteme kaydedilir ve istediğinizde cep telefonunuzdan veya sisteminizden dinlenebilir.

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir