Suv/Crossover sınıfına göz alıcı bir katkı : Infiniti JX

otomobil2

Geçtiğimiz günlerde Pebble Beach’de düzenlenen 2011 Concours d’Elegance etkinliğinde yeni crossover 2013 JX’in tanıtımını gerçekleştiren Infiniti, JX’in çeşitli açılardan çekilmiş fotoğraflarını yayınlamaya bir son vererek en sonunda yeni modelini resmi olarak takipçilerinin beğenisine sundu.

Japon markası Nissan’ın bir departmanı olan Infiniti’nin ürettiği JX, yedi yolcu kapasiteli orta ölçeklerde bir lüks geçit SUV olma özelliği taşıyor. Nissan’ın 2013 Infiniti JX’i bir konsept olarak tanıtan Nissan’ın bu yeni modelin üretim versiyonunu Kasım 2011 Los Angeles Auto Show’da sergileyeceği ve 2012 baharında 2013 model olarak piyasaya sunulacağı bildiriliyor.

Infiniti’nin bu yeni modelinde üç sıradan oluşan yedi koltuklu bir oturma düzeni tasarlanmış. Yanı sıra SUV/ crossover sınıfında görmeye alışık olduğumuz gösterişli gövde yapısı ve çok fazla detay içermeyen basit tasarımı sayesinde göz alıcı ve şık bir görünüme sahip. Motoru hakkında oldukça kısıtlı bilgilere sahibiz ancak JX’i dış dünyaya bağlayan ve Waveguide bass teknolojisine sahip 14 hoparlörlü Bose Studio Surround ses sistemi ve kendi takviminize göre düzenlediğiniz ve bu temelde navigasyon hizmeti sunan Infiniti Connection Telematics gibi teknolojilerinden bahsetmeden geçmeyelim.

Nissan Amerika’nın başkanı Carlos Tavares, Infiniti’nin ABD’de en hızlı büyüyen lüks markalardan biri olduğunu ve 2012 yılının ilk yarısından itibaren Şili, Meksika ve Panama’da da marka varlıklarını daha da genişleteceklerini duyurmuştu.

Dizaynında ilk kez sportif bir bakış açısından yararlanılan yeni Infiniti JX, SUV/ crossover sınıfında görmeye alışık olduğumuz gösterişli gövde yapısı ve çok fazla detay içermeyen basit tasarımı sayesinde göz alıcı ve şık bir görünüme sahip.

Infiniti Amerika’nın başkan yardımcısı Ben Poore ise lüks araç sınıflarında çok fazla seçenek şanslarının olmadığını ancak yeni Infiniti JX ile beklentilerin tamamen üzerine çıkan yeni bir tasarım ortaya konulduğunu ifade etti. Poore’a göre Infiniti JX’i ayrıcalıklı kılan özelliklerin başında harika iç dizaynı, sıra dışı oturma esnekliği, üç kısımlı geniş koltuk bölümü ve ileri nesil telematik tekniği de dâhil olmak üzere en son araç teknolojisine sahip olması geliyor.

Yetkililerin yaptığı açıklamalara göre, ilk olarak üretime geçtiği 1989’dan bu yana özellikle Kuzey Amerika’da Mercedes- Benz, Cadillac, BMW ve Lincoln gibi markalarla rekabet eden Nissan Infiniti’nin yeni JX modeli, sınıfının diğer üyeler Audi Q7, BMW X5 ve Mercedes-Benz E-Serisi gibi modelleri hedef alacak. Bu açıdan Infiniti JX’in son derece düzgün bir sürüş ve küçük bir SUV’dan beklenen tüm kolaylıkları sağlaması bekleniyor. İlerleyen zamanlarda markaya JX20, JX25, JX25h ve JX30 gibi yeni isimlerin de katılması hedefleniyor.

Yeni JX’in tasarımında güvenlik de ön plana çıkan noktalardan biri. Genel olarak Infiniti serilerinde görünen Kör Nokta Aracısı’na (Blind Spot Intervention) ek olarak Yedek Çarpışma Aracısı (Backup Collision Intervention) eklenmiş durumda. Bu teknoloji sayesinde araç, arkaya doğru hareket ettiğinde sürücünün göremediği noktalarda ya da aracın tam arkasında bulunabilecek nesnelere karşı uyarıda bulunuyor ve herhangi bir müdahalede bulunulmadığında otomatik olarak sistemi durdurarak çarpışmayı önlüyor.

Infiniti Amerika’nın başkan yardımcısı Ben Poore’a göre Infiniti JX’i ayrıcalıklı kılan özelliklerin başında harika iç dizaynı, sıra dışı oturma esnekliği, üç kısımlı geniş koltuk bölümü ve ileri nesil telematik tekniği de dâhil olmak üzere en son araç teknolojisine sahip olması geliyor.

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir