Otomobil tutkunlarının merakla beklediği yeni : Range Rover Evoqune

otomobil3

2011 sonbaharından sonra piyasada olması beklenen Range Rover tasarımlarının bu yeni modeli, çekici iç ve dış tasarımıyla, şimdiden otomobil meraklılarının yeni gözdesi haline geldi.

İngiliz otomobil üreticisi Land Rover, kuruluşunun 40. yılında, bugüne kadar ürettiği en kompakt, en hafif ve yakıt tasarrufu bakımından en verimli Range Rover modeli olan Evoque’u nihayet piyasaya tanıttı. Çarpıcı dizaynı ile Range Rover ve Range Rover Sport’tan sonra serinin üçüncü ürünü olma özelliği taşıyan ve daha önce 3 kapılı olarak tanıtılan aracın, 17 Kasım 2010 tarihinde Los Angeles Auto Show’da sergilenen 5 kapılı versiyonu büyük ses getirdi. Bunun en büyük sebebi, yeni modelin kompakt yani küçük ama yoğun tasarım felsefesine sahip olmasıydı.

Tasarım direktörü Gerry McGovern’a göre Evoque, 2008 çıkışlı LRX modellerine sadık kalınarak dizayn edildi. İki çekerli ve 4×4 türünde iki farklı versiyonu bulunacak araçta iki farklı motor seçeneği uygulanacak. İki çekerli versiyonun 2.2 litrelik 4 silindirli dizel motorundan 150 hp güç üretmesi beklenirken, 4×4 versiyonun aynı motordan 190 hp güç elde etmesi hedefleniyor. Benzinli versiyon söz konusu olduğunda ise 2.0 litrelik turbo benzinli motorda bu rakam 240 hp güce ulaşıyor. Bununla beraber 130g/kmCO2 altındaki emisyon oranı ile aynı zamanda serinin en çevreci otomobili.

Yeni Range Rover Evoque’un özellikleri bunlarla sınırlı değil. Tasarımda kullanıcının rahatlığı ve güvenliği için teknolojinin en son olanakları seferber edilmiş. Park yardım sistemi, kör nokta tespit sistemi, beş kameralı çevre kamera sistemi, yöne göre otomatik olarak dönen farlar, ısıtmalı cam, direksiyon ve koltuklar, 825 Watt’lık ses sitemi bu imkânlardan sadece bir kaçı. Orta konsolun çarpıcı eğimi ve gösterge panelinin şık yatay hatları klasik Range Rover modellerine özgü tasarımın bir sonucu olarak sunuluyor. İç yüzeylerdeki sade doku, malzemelerin ve işçiliğin kalitesini gözler önüne sererken aynı zamanda sürücü için ferah bir ortam hazırlıyor. İsteğinize göre değiştirilebilen ve yapımında en son LED teknolojisinin kullanıldığı ortam aydınlatma sistemi, DVD, Dijital TV ve arka koltukta bulunan 8 inch çapındaki ekranı ile Evoque sürüş keyfini daha da eğlenceli bir hale getiriyor.

Yanı sıra Evoque, gelişmiş hafif malzemelerden üretildiği için hem diğer araçlara göre daha hafif hem de ekonomik yakıt kullanımı özelliğine sahip. Buna katkıda bulunan diğer artıları ise üretiminde 16 kg. geri dönüşümlü plastik ve 21 kg. doğal ve yenilenebilir malzemeler gibi sürdürülebilir malzemelerden yararlanılmış olması; düşük karbonlu gövdenin alüminyum, magnezyum ve titanyum bileşenlerle desteklenmesi ve yakıt tüketimini ölçebilen Elektrik Takviyeli Direksiyon (EPAS) sistemine sahip olması olarak göze çarpıyor.

Tasarım direktörü Gerry McGovern araç hakkındaki düşüncelerini “Range Rover tasarımının cesur bir evrimi olan yeni Range Rover Evoque, müşterilerimize çekici, premium kalitede ve kompakt otomobil tarzı bir SUV sunmayı hedeflemektedir. 2008 yılında LRX konsept aracını sunduğumuzda, tüm dünyadan gelen pozitif geri bildirimler işi bir adım öne taşıyıp konsept aracın gerçeğe dönüştürülmesini sağladı. Yeni Range Rover Evoque, müşterilerle duygusal seviye bir bağ kurarak, Range Rover markasının geniş kitlelere ulaşmasının güçlü bir ifadesi olacaktır.” şeklinde belirtiyor.

Spor görünümü ve kendine has çekiciliği ile Range Rover Evoque, Pure, Prestige ve Dynamic adındaki üç farklı tasarım temasıyla 2011 sonlarında tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de görücüye çıkacak

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir