Zaman sadece birazcık zaman!

zamanfilmi

25 yaşından sonra fiziksel yaşlanmanın olmadığı ve sadece zamanla yarışarak, savaşarak hayatta kalma mücadelesinin hüküm sürdüğü bir kurgu evrende geçen “Zamana Karşı” (In Time), hayata “vaktin perdesi”nden bakmayı öneriyor!

KÜNYE
Filmin adı:Zamana Karşı (In Tıme)
Senaryo ve Yönetmen:Andrew Niccol
Oyuncular:Justin Timberlake, Amanda Seyfried,Cillian Murphy, Olivia Wilde

“Zamanım yok. Bunlar nasıl oldu? diye düşünecek zamanım yok. Ne olduysa oldu… 25 yaşında yaşlanmamız duracak şekilde genetik müdahaleye uğradık. Sorun şu ki; eğer daha fazla zaman bulamazsak, en fazla bir sene daha yaşayabiliyoruz. Zaman… Artık para birimimiz. Onu kazanıp, onu harcıyoruz. Zenginler sonsuza kadar yaşıyor. Diğerleri? Elimde bir günün saatlerinden daha fazla zamana uyanmak istiyorum.” Filmin yönetmeni Andrew Niccol, bütün insanlığın kafasının içinde dönüp duran, insanın bilinçaltına nüfuz eden “uyanmak” kavramını zaman ile savaştırarak, dönüştürüp ortaya çıkardığı asıl kaygıyı bu şekilde ifade ediyor.

Uyanmak; insanın rüyadan uyanması, insanın doğum ile dünyaya uyanması, insanın ölüm ile ahirete uyanması, insanın ruhunun bedenden çekilmesi ile kabir hayatına uyanması, insanın yaşadığı travmayı atlatarak acıdan mutluluğa uyanması, insanın mutluluğun dünyada sağlanamayacağı gerçeğini idrak ederek huzura uyanması ve insanın bütün kirlerden arındırarak benliğini, ruhunu ve kalbini Allah’ına uyanması ve kavuşması. İnsanlığın bilinçaltına yaratılışından itibaren kodlanan asıl bilinç düzeyi bu makamdadır. Ve Allah yarattığı bütün kullarını, kendine ulaşabilecekleri mesafeye bırakmış, o uzaklıkta yaratmıştır ki kulu kendini bulsun!

Zamanı hor kullananlar

Justin Timberlake’in canlandırdığı kahramanımız Will Salas, bir yanlışlık sonucu cinayet zanlısı olur. Zaman tacirlerinin ortalıkta cirit attığı, kollarında yazan saat göstergesindeki kadar yaşanabilen bir dünyada, annesi ile sıradan bir hayat sürer. Yaşam süresinin olmadığı lakin paranın ve gücün, “zaman” olduğu filmde yönetmenin, iki konu üzerinde özenle durması dikkat çeker. Birincisi yoksul bir bölgede kendini ve ailesini canlı tutmaya çalışan insanların mücadelesi. Bunun yanında iyilik yarışı, sevdikleri ama zamanı olmadığı için ölecek
olanlara kendi yaşam kaynağı zamanlarını cömertçe vermeleri konu edilirken, diğer tarafta zengin, zamanı bol, yaşamaktan sıkılmış ve saçmalamaya başlayan insanların, zamanlarını hor kullanması, şımarık ve küstah benliklerin kol gezdiği iki ayrı dünya… Filmde her şey zamandır; çalışmanın karşılığı zamanla ifade ediliyor. Alışveriş yapmak, kumar oyna- “In Time” farklı anlatımıyla zamanın ne olduğunu bizlere hatırlatıyor…

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir