“Sahi’den güzel bir mekan”

mekan2

Karaköy’ün en farklı mekanlarından “Sahi”, hem menüsüyle hem de birbirinden şık tasarım nesneleriyle dikkat çekiyor. Yolunuz Karaköy’e düştüğünde muhakkak buraya uğrayın…

Karaköy, İstanbul’un kalbinin attığı, tarih seyrinin de aktığı muazzam yerlerden sadece biri. Geçmişten bugüne semtte bulunan bankaları ve iş hanlarıyla nam salmış olsa da Karaköy, şehrin çok yönlü yerlerinden bir tanesi. Camilerin, kiliselerin ve sinagogların buluştuğu semt olmasının yanı sıra müzeleri ve her geçen gün sayısı artan sanat merkezleriyle; kültür ve sanatın can bulduğu bir semt… İşte bu mazisi derin yerde son yıllarda açılan cafe ve restoran sayısında hızlı bir artış söz konusu. Açılan restoranların çoğunun menüsünde de kendine has, her yerde bulamayacağınız lezzetler mevcut. Tophane Meydanı’nda, Kılıç Ali Paşa Camii’nin hemen yanındaki sırada yer alan Sahi de semtin yenilerinden. Sahi’nin kurucuları yaptıkları işi şöyle tanımlıyor: “İstanbul’u seven ve İstanbul şehir kültüründen beslenmek isteyen yerli yabancı herkes için hazırlanmış yepyeni bir alışveriş deneyimi.” Abartıyorlar mı? Hayır. Çünkü mekân menüsündeki başarılı tatlarla ve dükkânda satılan hediyelik eşyalarla aklınızı çelmeyi başarıyorlar. Yani Karaköy’de, Sahi’ye gittiğinizde bir şeyler yedikten sonra giriş katında bulunan mağazadan da hediyeler alabilirsiniz. Biz mimoza, damask gülü ile ıhlamur kokularından oluşan İstanbul’un kokuları setini, keçeli nazarlıkları, dekoratif vazoları, nostaljik çikolataları ve Sahi’nin İstanbul ajandasını çok beğendik. Şunu söylememiz gerekir ki mağazada satılan ürünler bunlarla sınırlı değil. İçeriye adımınızı attığınızda tüm nesneleri uzun uzun seyrediyorsunuz hepsi çok şık. Ayrıca Sahi’den alışveriş yapmak için illaki mekâna gelmenize de gerek yok. İnternet üzerinden sahi.com.tr adresinden beğendiğiniz ürünleri sipariş edebiliyorsunuz.

Hayal ettiğin lokumu yaptır

Dükkânda birbirinden ilgi çekici ürünleri inceledikten sonra yaz mevsimini andıran güzel havayı kaçırmamak adına Sahi’nin ufak bahçesinde oturduk. Sağ tarafımızda Münür Usta’nın lokum yaptığına şahit olduk ve bu lezzeti tatmak istedik. Usta siparişimizle “Lokumunuzda neler olsun istersiniz?” diye sordu. Biz tercihimizi kaymak, portakal ve nardan yana kullandık. Münür Usta taze malzemelerle lokumu bizler için hazırladı ve sundu. Malzemelerini kendi damak tadınıza göre seçtiğiniz lokumu ister orada yiyebiliyorsunuz isterseniz paket yaptırıp hediye olarak götürebiliyorsunuz. Kesinlikle denemeniz gereken bir lezzet olduğunu özenle belirtmek isteriz.

Malzemelerini kendi damak tadınıza göre seçtiğiniz lokumu ister orada yiyebiliyorsunuz isterseniz paket yaptırıp hediye olarak götürebiliyorsunuz. Kesinlikle denemeniz gereken bir lezzet olduğunu özenle belirtmek isteriz.

Geleneksel tatlar

Sahi’nin menüsü tabii ki lokumdan ibaret değil. Mesela baklava Gaziantep’ten günlük olarak getirtiliyor. Tatlılar elbette baklava ve lokumla sınırlı kalmıyor bu hoş mekanda. Arnavut şekerparesi, tahin, pekmez ve cevizli Anadolu tatlısı Nevzine gibi geleneksel tatları da burada bulmanız mümkün. Hep tatlılardan bahsettik ama burada geleneksel çorbalar, dana taşlık, tavuk külbastı, tavuklu cevizli erişte, Kayseri mantısı gibi yurdumuzun yöresel lezzetlerinin tadını çıkarmak da ayrı bir keyif. Yemeklerdeki geleneksel dokunuşlar, içecekler içinde geçerli. Pek çok derde deva olarak gösterilen demirhindi şerbeti ve Osmanlı limonatası asıllarına uygun olarak imâl edilip lezzet tutkunlarına sunuluyor.

Mekânın Galata Kulesi’nden Boğaz’a kadar uzanan manzaralı terasını da anlatmadan geçemeyiz elbette. Hafta sonu kahvaltıları için “Sahi” harika bir alternatif olabilir. Sahi’nin insanın iştahını açan manzarasında tostlar, börekler ve bol çeşitli kahvaltı tabakları seçeneklerini deneyimleyebilirsiniz. Sahi; içinizi açan, kafanızı dinleyebileceğiniz, güne başlamak ya da yorucu geçen günün içerisinde bir mola vermek için iyi bir adres.

Hat sanatından çiniye, el dokumasından porselene…

Türkiye ve Anadolu kültürüne dair izler taşıyan özgün hediyelik eşyalar için Sahi’nin internet sitesine göz atmayı ihmal etmeyin. Anadolu motiflerini günümüze taşıyan yazmaları, geleneksel ile moderni birleştiren tasarım ürünlerini, hat sanatının yer aldığı seramikleri, çok şık porselenleri, çinili lokum kutularını, el dokuması şal ve fularları sahi.com.tr adresinden sipariş edebilirsiniz.

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir