Dijital dünyanın büyülü toprakları Silikon Vadisi

silikon-vadisi_210615

Haziran ayının ortasında, bir kaç günlük bir gezi için San Francisco’daydım. Teknolojinin başkentine yaptığım bu seyahatte Silikon Vadisi’ni oluşturan dinamikleri anlamaya çalıştım.

Şehir merkezindeki otelime vardığımda yaptığım ilk iş odamın manzarasını Instagram’la çekip, sosyal ağlar üzerinden paylaşmak oldu. Fotoğrafımı Facebook’ta gören eski bir dostum bana mesaj attı, meğer o da şehirdeymiş. Bu sayede bir kaç yıl sonra birbirimizi görme imkanı yakaladık.

Eğer bundan 10 sene önce bu şehre gelseydim, ancak filmli makinamla fotoğraf çekebilecek onu da Türkiye’ye döndüğümde bir fotoğrafçıda bastırabilecektim. Büyük ihtimalle o fotoğrafı görecek kişi sayısı da çok sınırlı olurdu.

Nereden nereye gelmişiz…

Aslında çok uzak zamanlar da değil, şunun şurası 2000’lerin başından bahsediyorum… O yıllar bir çoğumuz için, dijital fotoğraf makinasının bir lüks, Wi-Fi internet bağlantısının bir ütopya, e-mail’in ise kartvizitlerde pek de yerinin olmadığı yıllardı… Sosyal medya kelimesi ise daha telaffuz bile edilmiyordu.

Sadece 10 yıl önceki hayatımızın, şimdi buğulu bir nostaljiye dönüşmesi dünyada değişen büyük dinamiklerin bir sonucu. İş yapma modelleri, haberleşme, eğitim, ticaret, yatırım ve yaşamımızın daha nice alanı müthiş bir değişimden geçiyor.

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir