İlk yerli uçakçeker “Rahvan”ın motoru Tümosan’dan

tumosan3

Traktör ve dizel motor üretiminde 39 yıllık köklü geçmişiyle Türkiye’nin en önde gelen üreticileri arasında yer alan TÜMOSAN, Türk Hava Kuvvetleri envanterine kayıtlı ilk yerli uçakçeker olan “Rahvan”ın dizel motorlarını tedarik etti.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, Türkiye’de üretilen ilk milli uçakçeker aracı olan “Rahvan”da tamamen yerli TÜMOSAN motorlarının tercih edilmesinden dolayı son derece mutlu ve gururlu olduklarını söyledi. TÜMOSAN’ın 1975 yılından bu yana yerli kaynaklarla üretim yaptığını hatırlatan Öğün, “ulusaldan evrensele bir marka yaratmak” vizyonuyla çıktıkları yolda gerçekleştirdikleri ArGe çalışmaları ile özgün teknoloji oluşturma yolunda çok önemli aşamalar kaydettiklerini belirtti.

TÜMOSAN’ı yurt içi kaynakları kullanarak ve özgün bir tasarımla geleceğe hazırlamak istediklerini belirten Genel Müdür, “Bu amaca yönelik olarak Ar-Ge yatırımlarına büyük önem veriyoruz. TÜMOSAN ArGe merkezinin Türkiye’nin otomotiv alanında teknokent kapsamında faaliyet gösteren ilk ve tek uygulama olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. Bu çalışmaların ülkemizdeki otomotiv sanayinde önemli bir aşama olduğuna inanıyoruz” dedi.

Rahvan hakkında

Hava Kuvvetleri’nin yer destek sistemini güçlendirmek üzere Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi’nde üretilen “Rahvan” uçakçekerinden ilk etapta 10 adeti hizmete girdi. Araştırma ve tasarım çalışmaları 3 yıl süren “Rahvan”ın ilk prototip aracı 2010 yılında test çalışmalarına başlamıştı.

Tümosan hakkında

TÜMOSAN, 1975 yılında kurulmuş olup, Türkiye’nin ilk dizel motor üreticilerinden biridir. Yıllık 45.000 adet traktör ve 75.000 adet dizel motor üretim kapasitesi bulunan şirketin 50 -115 HP aralığında 3 ve 4 silindirli motorları ile yine aynı güç kategorisinde tarla ve bağ-bahçe, 2WD – 4WD çekiş özellikli, kabinli ve tenteli olmak üzere 11 seride 250’nin üzerinde farklı model traktörü bulunmaktadır. TÜMOSAN kendi traktörü üzerinde kendi motorunu kullanan ve Avrupa Birliği normlarına başarı ile uyum sağlayan sayılı üreticilerden biridir.

 

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir