Trabzon Limanı’na verilen önem giderek artıyor

trabzon1

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Trabzon’daki gezi veincelemeleri sırasında Albayrak Grubu’na ait olan Trabzon Limanı’nı da ziyaret ederek, Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak ve liman yetkililerinden bilgi aldı.

Bu görüşme sırasında 2. Abdülhamit zamanında projesi tasarlanan, Atatürk tarafından da büyük emel olarak tanımlanan Trabzon demiryolu hattı gündeme getirildi. Yetkililerden bilgi alan Sayın Gül, “Trabzon Limanı sadece Karadeniz için değil, Türkiye için de önemli bir limandır. Özellikle demiryolunun devreye girmesiyle önemi daha da artacak. Bu sayede Kafkasya ile ticari bağların da güçleneceğine inanıyorum” diye konuştu. Ayrıca İran ile ticari ilişkiler ve ticarette Trabzon’un yerine de değinen Gül, “Bilmeyenler İran ile ticaretimizden rahat-sız olabilir. Ama Türkiye-İran ticareti ülkemiz açısından önemli” dedi.

Ortadoğu ile özellikle de İran’la olan ticaretimizde önemli bir geçip noktası olan Trabzon Limanı’na verilen önem gün geçtikçe artıyor. Ekim ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Kasım ayında ise TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç Trabzon Limanı’nı ziyaret ettiler.

Albayrak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu üyesi Nuri Albayrak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Yardımcısı, Devlet Bakanı Bülent Arınç’a yetkililerle birlikte liman ve projeler hakkında bilgi verdi ve Trabzon’a özgü çeşitli hediyeler takdim etti.

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir