Tümosan kârını yüzde 62 artırdı

traktor

Traktör ve dizel motor üretiminde 38 yıllık köklü geçmişiyle Türkiye’nin en önde gelen üreticileri arasında yer alan TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi A.Ş., yılın ilk çeyreğinde kârını 2012’nin aynı dönemine göre yüzde 62 artırdı. 2012’nin ilk çeyreğinde 10 milyon 96 bin lira olan net kârını bu yılın aynı döneminde 16 milyon 418 bin liraya taşıyan TÜMOSAN’ın satış gelirleri de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artış kaydetti. TÜMOSAN’ın 2012 sonunda 328 milyon lira olan aktif büyüklüğü ise yüzde 5’ten fazla artışla 345 milyon 344 bin liraya yükseldi.

TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, 2013 yılına iyi başladıklarını belirterek, ‘Yılın ilk üç aylık döneminde net kârımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 62 arttı. Yıllık 45 bin adet traktör ve 75 bin adet motor üretim kapasitesi bulunan şirketimizin 50-115 HP aralığında 3 ve 4 silindirli motorları ile yine aynı güç kategorisinde tarla ve bağ-bahçe, 2WD – 4WD çekiş özellikli, kabinli ve tenteli olmak üzere 10 seride 170 farklı model traktörü bulunuyor. Traktörde kendi motorunu kendisi üreten bir firma olarak Türk çiftçisine maliyeti çok yüksek olan ithal ürünlere kaliteli, yerli alternatifler sunmaya devam edeceğiz’ şeklinde konuştu.

İrlandalı çiftçilerin tercihi de Tümosan

Model sayısını 120’den 170’e çıkarttıklarını belirten Öztürk, ‘Fabrikamızı ziyarete gelen İrlandalı heyet, Tümosan fabrikası ArGe departmanında yeni geliştirilen ve 2013 temmuz ayında piyasaya çıkacak olan büyük güçlü Maxima serisi traktörümüzü inceleme fırsatı yakaladı’ dedi.

Tümosan satın alan İrlandalı çiftçilerin çok memnun olduğunu söyleyen Tümosan İrlanda Bayisi Mr. Micheal Brogan ise, ‘Çiftçiler Tümosan’ın sadeliğinden, mükemmel performansından ve yakıt ekonomisinden memnunlar” diye konuştu. Türk insanının kendisine çok samimi geldiğini söyleyen Mr. Brogan, ”Türkiye, kesinlikle mükemmel bir ülke. Samimiyetin ön planda olması bizi sevindiriyor’ dedi.

Tarımsal kredilerin uzun bir süre kapalı kalmasının traktör satışlarını olumsuz etkilediğini belirten Galip Öztürk, ‘Ancak Tümosan olarak pazardaki daralmadan etkilenmediğimizi söyleyebiliriz. Yurt içi pazardaki başarımıza paralel olarak yurt dışı bilinirliğimizi de arttırdık, Fas, Irak, Cezayir ve Filistin’e ihracat gerçekleştirdik’ dedi.

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir