En eski motor sporlarından biri : Offroad sporu

offroad

Offroad, 4×4 arazi araçlarıyla doğada zor koşullarda yol almanın hedeflendiği bir etkinlik. Kelime anlamı olarak offroad’un en yakın Türkçe karşılığı “yol dışı”. Bu nedenle yol olarak inşa edilmiş yerlerde offroad söz konusu olamaz. Offroad kişisel hobi olarak yapılabileceği gibi spor olarak da icra edilebiliyor. Ülkemizde pek çok şehirde özel parkurlarda profesyonellerin yarıştığı offroad organizasyonları bulunuyor. Heyecan ve aksiyonun en üst düzeyde yaşandığı bu etkinlik sizler için de bir değişiklik olabilir.

Adı üzerinde offroad, yolu aşmakla ilgilidir. Yol aslında limitleri simgeler. Önceden belirlenmiş bir alanda gitmeniz gerektiğini hatırlatır. Tam özgür sayılmazsınız çünkü yolun “sınırları” sınırlar sizi. Bu sınırları aşıp yol dışında, yanı sadece kendinizin belirlediği rotalarda ilerlemekse özgürlüktür. İşte offroad’un anlamı budur: Özgürlük. Otomobil kullanmayı seven bir kişi için keyif verici bir araçla yolda gitmek mutluluktur. Otomobil kullanmak geliştirilebilir bir yetenektir, isteyenler gerçekten bu konuda en uç eğitimleri alıp, gelinebilecek en üstün noktalara gelebilirler. Her şey öğrenildi, yapacak ne kaldı sorusunun sorulduğu yerde ise cevap belli: Offroad. Yolda mükemmel araç kullanmak, insanı yol dışında araç kullanmaya ancak hazırlayabilir. Çünkü yol dışı bambaşka bir uzmanlık alanı, deneyim ile geliştirilebilecek bambaşka yetenekler anlamına gelir. Offroad araçları ile yol dışına çıkmak, otomobil kullanmayı sevenler için yeni bir meydan okumadır. Zevklidir. Keşfedilecek yeni sistemlerin, yeni tecrübelerin olduğunu görürsünüz. Sınırlarınızı bildiğinizi zannettiğiniz yerde, bilmediğiniz yeteneklerinizi keşfedersiniz. Ama aynı zamanda yol dışında araç kullanmak, tamamen başka bilgiler gerektirir. Bu bilgilerin bazılarını öğrenebilir, bazılarını ise ancak tecrübe edebilirsiniz. Bu bilgiler olmaksızın yol dışına çıkmak ve sınırları zorlamak riskli olabilir. Teknik olarak tekerlek icat edildiğinde henüz yol icat edilmediği için tüm tekerlekli araçlar offroad aracıydı. Tüm araç kullananlar da offroad yapıyorlardı. Offroad çok geniş bir yelpazede aktivite şansı sunan bir spordur. Rekabeti seven biri ve motor sporları aşığı iseniz aracınızı modifiye eder, en uç şartlarda zor şansı sunan bir spordur. Rekabeti seven biri ve motor sporları aşığı iseniz aracınızı modifiye eder, en uç şartlarda zorlamak için, yarışlara katılırsınız. Bir hafta sonu birkaç saat, ya da daha uzun, sadece güle oynaya basit geziler, ya da biraz daha zorlu offroad gezileri, seçim sizin. Bu iki uç aktivitenin arasında ekspedisyonlar, zorlu offroad gezileri, aile kampları yer alır. Ama hangisini seçerseniz seçin, offroad size macera, eğlenceli ekip çalışması ve doğada muhteşem bir zaman geçirmeyi garanti eder. Yeni başlayanlar için uzmanların en önemli tavsiyesi önce kendi çevrenizde, yoksa oturduğunuz şehirde offroad yapan insanları arayıp bulmanız. Offroad kulüplerine ve gruplarına katılmanız. Çünkü offroad tek başına yapılmaz.

Araç kullanmaya dair her şey öğrenildi, yapacak ne kaldı sorusunun sorulduğu yerde ise cevap belli: Offroad.

Offroad çok geniş bir yelpazede aktivite şansı sunan bir spordur. Rekabeti seven biri ve motor sporları aşığı iseniz aracınızı modifiye edip en uç şartlarda zorlamak için yarışlara katılabilirsiniz.

Offroada başlamak için öncelikle gereken ikili, iyi bir offroad aracı ve iyi bir offroad pilotudur. Bunun dışında lastik seçimi, çekiş halatı, iş eldiveni, vinç, U-kilit, kürek, yüksek tampon krikosu, telsiz, GPS, tamir takımı, dayanıklı bant ve plastik kelepçe, su ve enerji veren yiyecekler, yağmurluk, çizme, battaniye, yedek yakıt ve diğer ekipmanlar hakkında çok titiz ve ileri görüşlü bir hazırlık yapmanız gerekmektedir. Eğer offroad sporuna ilgi duyuyorsanız İstanbul’da ve diğer bazı şehirlerde bu spora gönül verenlerin kurduğu kulüplere başvurmanızı tavsiye ederiz. Özgürlüğünüze tutkun, heyecana âşık ve tehlikeyi seven biriyseniz offroad tam da size göre.

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir