Macerayı eğlenceye dönüştüren suv : Saab 9-4X

saab

Saab’ın 9-4X’i, güçlü motoru ve sürücü odaklı tasarımı ile SUV sınıfına yeni bir soluk getiriyor.

Saab’ın dinamik bir büyüme gösteren crossover segmentine girme isteğinin sonucu olan 9-4X, sürücü odaklı İskandinav tasarımı ve çevreye duyarlı motoru ile dikkat çekiyor. Konseptin ilerici tasarım öğeleri, eğlenceli sürüş tarzı ve BioPower motor ve dört çeker sistem ile birlikte çok iyi harmanlanmış. 9-4X, uzmanların tespitiyle Saab’ın farklı bir segmente girmek için attığı çok önemli bir adım oldu.

Saab 9-4X’in tasarımı, temiz ve dağınık olmayan basit çizgileriyle tipik bir İskandinav tasarımı. 9-4X’in ön ve iç tasarımı BioPower Aero X konseptlerini hatırlatıyor. Kayak malzemelerini taşımak için kullanılan sistem ve Salomon tarafından tasarlanan ve dağ sporları için özel olarak hazırlanmış yük taşıma sistemi gibi birçok yeni yükleme çözümleri de 9-4X’de bulunuyor.

9-4X’in dört silindirli 2.0 litrelik motoru yakıt olarak bioethanol (E85) kullanılıyor. 300 HP güç üreten bu motorun torku da 400 Nm. Saab’ın 30 yıldır kullandığı turbo motorların gelişimini gösteren bu değerler hem küçük hacimlerden büyük güç elde etmenin hem de CO2 salınımlarında son derece düşük değerler yakalamanın mümkün olabileceğini ispatlıyor. Endüstri lideri Saab XWD (“cross-wheel-drive”) sistemi ile birlikte çalışan bu güçlü motor macerayı eğlenceye dönüştürecek bir sürüş keyfi sunuyor. Bilindiği gibi tekerlek patinajı yönetiminde ve elektronik-kumandalı arkadan sınırlandırmalı patinaj diferansiyeli kullanılmasında yenilik ve değişim getiren dört çeker sistemi XWD Saab’ın en çok güvendiği özelliklerinden biri.

İsveç’te sağlam geleneksel kökler üzerine kurulmuş, uluslararası bir otomobil şirketi olan Saab, uçak üreticiliği geçmişinden gelen geniş tabanlı teknik uzmanlığı ve yenilikçilik kavramlarını motiv sektörüne kazandıran GM’in en önemli markalarından birisi. Tasarım, performans ve güvenlik söz konusu olduğunda daima en önde yer alan Saab, insana odaklı bir otomobilin sunduğu imkanlardan daha fazlasını arayan kişilere yönelik dinamik bir markadır. Bu marka ortaya eşsiz bir sürüş deneyimi ve mükemmel bir performans sunan güvenli otomobiller çıkarmaktadır. İşte 9-4X de bu özelliklerin hepsini yansıtan kusursuz bir otomobil.

Sürüş zevki ile sürücüsünü dolambaçlı ve uzun yollara yönelten 9-4X geniş iç hacmi ile de oldukça ferah. Yük taşıma sistemi gibi birçok yeni yükleme çözümleri de sunan dört silindirli 2.0 litrelik bir motor bulunuyor 9-4X’te. 300 HP güç üreten bu motorun torku da 400 Nm. Araç, Saab XWD (“cross-wheel-drive”) sistemi ile birlikte çalışıyor. Patinaj diferansiyeli kullanılmasında yenilik ve değişim getiren Saab, elektronik-kumandalı dört çeker sisteme (XWD) çok güveniyor. Macerayı ve eğlenceyi sevenler için ideal bir sürüş keyfi sunuluyor.

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir