Metrobüs Pakistan’da seçim kazandırdı

pakistan3

Pakistan’da tek başına iktidara gelen Müslim Lig Partisi lideri Navaz Şerif, kalkınmada Türkiye’yi örnek alacak. Günde 20 saate varan elektrik kesintisi sorununu kökten çözmek için dev barajlar inşa etmeye hazırlanan Şerif, metro, metrobüs ve şehir temizliği yatırımlarına hız verecek.

Pakistan seçimlerinden tek başına iktidar zaferiyle çıkan Müslim Lig Partisi’nin lideri Navaz Şerif, 90 milyonluk Pencap Eyaleti’nin Başbakanlığını yürüten kardeşi Şehbaz Şerif ile el ele vererek Pakistan’ın kalkınmasında Türkiye’yi örnek alacak projelere imza atmaya hazırlanıyor. Başkent Lahor başta olmak üzere Pencap Eyaleti’nin önde gelen şehirlerinde çevre temizliği ve atık yönetimi konularında Türk şirketlerinden aldığı hizmet ile göz dolduran Şerif kardeşler, ülkenin ekonomik kalkınmasında Türkiye’den gelecek şirketlerle beraber çalışmak istiyor.

Pakistan’ın Pencap eyaletinin 12 milyon nüfuslu başkenti Lahor’a inşa edilen metrobüs sistemi yaklaşık 3 buçuk saatlik şehir trafiğini 50 dakikaya indirdi. Albayrak Grubu tarafından işletilen 27 kilometrelik metrobüs hattı Şubat 2013’de faaliyete geçti. Ülke çapında ses getiren bir proje olarak değerlendirilen metrobüs projesi Pakistanlılar tarafından büyük ilgi gördü. Lahor ve bazı şehirlerin çevre ve atık yönetimi projelerini de üstlenen Türk şirketlerine teşekkür eden Pencap Başbakanı Şehbaz Şerif, 11 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan metrobüs projesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir