Bir boğaziçi klasiği : Oba

oba

Gözümüzün bebeği Boğaziçi’nde, sıcaklığı sadeliğinden, lezzeti de bol çeşitliliğinden alan, bilindik bir mekan Oba Restaurant. Nam-ı diğer Oba Sultan Cafe. Burada, Boğaz ve Rumelihisarı’nı seyir zevki, seçkin lezzetlerle birlikte yaşanıyor.

Doğal güzelliğin bir insan yerleşimine katacağı güzelliğin dünyadaki eşsiz örneklerinden biri Boğaziçi. Boğaz’ın kendine has ‘ruh hali’ neresinde olursanız olun sizi sarmalar. İşte bu ‘ruh hali’ni keyfi nce yaşamak istediğinizde, aklınıza gelmesi gereken mekanların başında Baltalimanı’ndaki Oba Restaurant veya nam-ı diğer Oba Sultan Cafe geliyor.

Boğaz’ın keyfi ni çıkartmak istediğinizde, şüphesiz sayısız mekan akla gelir fakat bizce Oba’yı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği, İstanbul Boğazı’nın yalnız doğal bir güzellik olarak değil, bir medeniyet güzelliği olarak algılanmış olması ve çizgisini o medeniyete göre belirlemiş olması. Oba’ya adım attığınızda hissettiğiniz insani bir sıcaklık oluyor. Boğaz’ın asırlık temasıyla bağdaşmayan devşirme ambianslardan uzak, sade, sıcak ve huzurlu bir ortamı işletmeciler başarıyla sağlamışlar.

Öte yandan Boğaz ile Hisar’ı birlikte seyir zevki, Oba Sultan Cafe’ye özgü cazibelerden bir başkası. Tabii güzelliğe tarihi bir değerin eşlik etmesi ‘manzara’ seçkinliği açısından mekanı ön plana çıkartıyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün azametinin kattığı büyüleyici aroma da, Oba’nın Boğaz manzarasının kendine has bir tadı.

Oba Restaurant, yalnız başınıza yediğiniz lezzetli bir yemeğin ya da içtiğiniz bir kahvenin rahat mekanı olmanın yanında, arkadaş gruplarınız veya daha büyük toplantılarınız için de her türlü olanağa sahip. Düğün, nişan, doğum günü gibi özel anları da yüzlerce davetli ile birlikte en güzel şekilde burada paylaşabilirsiniz. 400-500 kişi kapasiteli restaurant, iş toplantıları için oldukça ideal.

Oba’nın, dikkate değer bir başka yanı da mutfak zenginliği. İşletmeciler, belli ve sınırlı bir mutfak çizgisi yerine, müşterilerine bol seçenekle hizmet verme yolunu seçmişler. Osmanlı mutfağının seçkin örneklerinden İtalyan mutfağına kadar çeşitlendirilmiş menü, hemen hemen her türlü damak zevkine hitap ediyor. Yengeç Salatası’ndan Külbastı’ya, Pesto Manzo’dan Somon Füme’ye kadar, değişik yemekler en leziz şekilde hazırlanıyor, en cezbedici biçimde servis ediliyor.

Burada ayrıca bir aile geleneği de sürdürülüyor. 1975 yılında, Süleyman Demircan tarafından kurulan müessese şu anda Murat Demircan tarafından işletiliyor. O günden beri içkisiz Boğaz lokantası kimliğinden ödün vermeyen işletmenin müdavimleri çok.

Nargile Kafe, bize özgü bu keyfi yine kendisi kadar ayrıcalıklı bir ortamda yaşama imkanı sunuyor. Öte yandan VIP Salonu, seçkin davet ve toplantılar için özel olarak ayrılmış.

Her haftasonu açık büfe brunch, bol seçenekleri ile, keyifl i bir güne başlamanın en güzel yollarından biri olabilir. Ailenizle sıcak bir ortamda geçireceğiniz hafta sonu sabahları için Oba Restaurant yerinde bir seçim. Pırıl pırıl sularına karşı, Boğaz’ın esintisini, damak tadıyla yaşamak isteyenler için…

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir