Cep telefonu, bilgisayar ve elektronik eşyalara dikkat edin

telefon

Teknolojik ürünler hastalık saçıyor. Özellikle elektromanyetik dalgalar yayan cep telefonları, bilgisayarlar, televizyonlar ve mikrodalga fırınlar gibi elektronik ürünler başta kanser olmak üzere birçok hastalık riskini arttırıyor.

Radyo, televizyon, telsiz verici istasyonları, antenler, televizyon ve bilgisayar monitörleri, enerji nakil hatları, akım taşıyan kablolar, mikrodalga fırınlar, radar sistemleri, radyo, mobil ve uydu iletişim sistemlerinin elektromanyetik ışınlar yaydığını ifade eden uzmanlar, REFLEX isimli Avrupa Birliği projesinde, cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik ışınların, hücre DNA ipliklerinde kopmalara ve diğer genotoksik oluşumlara neden olduğunun tespit edildiğini belirtiyorlar. Dünya Sağlık Örgütü destekli INTERPHONE Projesinde de bu ışınların beyin, duyma siniri, lenfatik doku ve kulak altı tükürük bezlerinde tümör oluşumlarına yol açabildiğinin görüldüğü belirtildi.

Cep’teki tehlikeden korunun

Cep telefonlarının, yaydığı elektromanyetik enerji nedeniyle insanda beyin tümörü, kısırlık, hipertansiyon ve kansere yol açabildiğini belirterek, bu etkilerden korunmak için günlük yaşamda kulaklık takma, harici antenli cep telefonları kullanma gibi bazı pratik yollara başvurulabileceğini bildirdi. Ayrıca bilim adamları ve doktorlar, cep telefonlarının kısa vadede kalp pilinde bozulma, dikkatin azalması, geçici işitme bozuklukları, görüş alanında daralma, kulak çınlaması ile kulaklarda ısınma, yorgunluk, baş ağrısı ve sersemlik hissine yol açtığını anlattı.

Kalp rahatsızlıkları, kalıcı işitme bozuklukları, hafıza kaybı, beyin tümörü riski, kan-beyin bariyerinin zedelenmesi, bağışıklık sistemi hasarları, sinir sistemi bozuklukları, karmaşık rüyaların görülmesi, kısırlık ve düşük yapma riskinde artış, genetik yapının bozulması, çeşitli kanserler, hipertansiyon ve kusurlu embriyo gelişimini de cep telefonlarının uzun vadeli etkileri arasında sayılıyor.

Korunmak için pratik yollar

Cep telefonunun yaydığı elektromanyetik etkilerden korunmak için günlük hayatta bazı pratik yollara da başvurulabilir. Bu yollardan bazıları, kulaklık kullanmak, cep telefonunu kalp, beyin ve diğer yaşamsal organlardan uzak tutmak, harici antenli cep telefonları ile SAR (özgül emilme oranı) değeri düşük cihazları tercih etmek ve numara çevrildikten hat bağlanana kadar geçen sürede telefonu vücuttan uzak tutmak olarak sayılabilir. Ayrıca otomobil, asansör gibi dar ve kapalı alanlarda veya bodrum katı gibi erişimin zayıf olduğu alanlarda da telefon görüşmesi yapmamak gerekiyor. Uzmanlar acil durumlar dışında hamilelikte cep telefonu kullanılmaması gerektiğini de vurgulayarak, cep telefonunu, bebekler ve çocukların yakınında kullanmamak gerektiği, acil durumlar dışında da çocukların kullanmamasında yarar olduğunu ifade ediyorlar.

Bilgisayarların yaydığı elektromanyetik dalgaların en çok gözlerde olmak üzere tüm sinir sistemi ve vücut üzerinde olumsuz etkileri olduğunu dile getiren Sorucuoğlu, “Ekranla en az 120 cm mesafe mutlaka sağlanarak çalışılmalıdır. Doğru pozisyonda oturmak da çok önemli bir önlem olacaktır” dedi. Uzmanlar planlı bir şekilde bilgisayar kullanılması gerektiğini belirterek “Bir saat çalışmadan sonra mutlaka en az 15 dakika ara verilmeli böylece hem gözlerin hem kas iskelet sisteminin rahatlaması sağlanmalıdır” uyarısını yapıyorlar.

Elektronik cihazlarda kullanılan PVC, Kurşun, Cıva, Kadminyum, Fosfor, Plastikler, klorlu solventler hem çevreye hemde insan sağlığına ciddi zarar veriyor. Örneğin, 56 ekran bir TV tüpünde 2- 4 kg kurşun bulunuyor. Türkiye’de elektronik atıkların çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar konusunda bilinç oluşturulamadı

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir