Dünyanın ilk sportif aktivite coupesi : BMW X6

bmwx6

BMW X ailesinin son üyesi X6 SAC (Sports Activity Coupe) segmentinde, SAV’ın konfor ve cömertliğiyle büyük bir coupe’nin dinamizmini birleştiriyor.

Sports Activity Coupe segmentinde bulunan X6, spor otomobilin etkileyici performansına, SAV’ın rahatlığını, konforunu ve büyük bir coupe’nin atletikliğini ekleyen bir tasarıma sahip.

BMW’nin dinamik tasarım anlayışının son göstergesi olan X6 hangi açıdan bakılırsa bakılsın kendisini izleyenleri büyülüyor. BMW X6’ya yandan bakıldığında tipik zarif bir coupe’nin özellikleri dikkatleri çekiyor. Tavan çizgisi bagaja doğru yumuşak bir geçişe sahip ve bu geçişle birlikte X6’nın silueti daha etkileyici bir çizgiye kavuşuyor.

Dinamik performans kontrolü

BMW X6’nın farklılıkları sadece tasarımla sınırlı değil. Dinamizmi ve çevikliği X6’nın yadsınamaz ve rakipsiz artılarını oluşturuyor. X6’nın sürüş dinamiklerinin kaynağı da BMW’nin yeni geliştirmiş olduğu yürüyen aksam sistemi. X6 standart olarak Dinamik Performans Kontrolü’nü sunuyor.

Yeni BMW X6 ile sürüş keyfi ni ve çevikliği bugüne kadar görülmemiş bir boyuta taşıyan, yeni yürüyen aksam sisteminin ilk otomobil üreticisi olarak BMW; bu boyutlardaki bir araçta standart olarak Dinamik Performans Kontrolü sunuyor. X6’nın kullanımını kolaylaştıran Dinamik Performans Kontrolü’nde kuvvet arka aksta kademeleri olarak iki lastik arasında dengeleniyor ve bu özellik X6’nın viraj içlerindeki performansını ve yol tutuş dinamiklerini arttırıyor.

Geniş iç mekan

Coupe keyfi ne ve sürüş özelliklerine bütünüyle sahip olan X6 klasik coupelerin bir adım önüne geçiyor. Gerek iç mekanı gerekse lüks donanımlarıyla ra- DÜNYANIN iLK SPORTiF AKTiViTE COUPE’Si: BMW X6 Yazı: Melike Bace 76 otomobil kipsiz bir coupe olan X6, özellikle arka koltukta oturan yolcuların sürüşten maksimum keyif almalarını sağlayacak bir oturma düzenine sahip. Arkada bulunan sportif koltuklar ile yolcuların yoldan sürücü kadar keyif alması amaçlanıyor..

Yine arka koltuklarda geniş diz ve baş mesafeleri BMW X6 ile uzun yolları keyifl i yolculuklara dönüştürüyor. Oldukça geniş bir iç mekana sahip olan X6’nın bir diğer özelliği de konforlu iç mekanına paralel olarak 570 litrelik bir bagaj hacmi sunuyor olması.

Yenilikçi

Motor Dünyanın en performanslı ve dinamik güç makinelerini üreten BMW, verimli ve yenilikçi motorlarla öncülüğünü gösteriyor. BMW X6’da kullandığı yeni 4.4 litrelik V8 motorla teknolojide yeni bir sayfa açıyor. Bu yeni teknolojili V8 motorda Yüksek Hassasiyetli Enjeksiyon ile Twin Turbo teknolojisi ilk kez birlikte kullanılıyor. Bu iki teknolojinin harmanlanmasından oluşan maksimum sürüş keyfi – ne 407 bg güç ve 1.750 ile 4.500 d/d arasında 600 NM’lik tork değerleri ekleniyor. Bunun yanısıra dönme direnci azaltılmış lastikler, fren enerji desteği ve hava kapakçığı kumandası gibi BMW Effi cientDynamics önlemleri sayesinde BMW X6, düşük yakıt tüketimi ve C02 emisyon değerleriyle hayranlık uyandırıyor.

X6 xDrive50i yüksek performansı ve boyutlarına göre 12.5lt /100 km’lik yakıt tüketim oranlarıyla tutumluluğunu gösteriyor ve sınıfının en başarılı Coupe’si unvanını alıyor. BMW X6’nın bir diğer seçeneği olan 3,0 lt’lik sıralı altı silindirli benzinli xDrive 35i modeli, Yüksek Hassasiyetli Enjeksiyon ve Twin Turbo teknolojilisiyle BMW’nin “Verimli Dinamizm” felsefesinin en iyi örneklerinden birini oluşturuyor. 306 bg güç üreten altı silindirli motoruyla xDrive 35i , sınıfının en kuvvetlisi durumunda. Yüksek verim ve dinamizminin karşısında 10.9 lt/100 km’lik yakıt tüketim değerleri X6’nın başarısının anahtarı.

Dizel ve benzinli motor seçenekleri

BMW X6’nın dizel motor seçenekli versiyonlarından biri olan X6 xDrive 35d’de yenilikçi değişken Twin Turbo teknolojisi kullanılıyor. 3.0 litrelik motoruyla 100 km’de ortalama 8.3 lt yakıta ihtiyaç duyan xDrive 35d’nin 0-100 km sprinti için sadece 6.9 saniye yeterli oluyor.

Dizel motor seçenekli X6 modelleri arasında başlangıç seviyesini oluşturan 3.0 litrelik X6 xDrive 30d Common Rail Enjeksiyon teknolojisi ve turboşarj ile 235 bg güç ve 520 NM’lik tork üretiyor. xDrive 30d’nin 8.2 lt/100 km’lik yakıt tüketim oranları da dizelin düşük yakıt tüketimiyle BMW motorlarının performansının buluşmasını oluşturuyor. X6 modellerinin ortalama CO2 emisyon oranları 217-299 gr/km olarak değişiyor.

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir