Gücün ve zarafetin yeni birleşimi: CLS 35

mercedes2

2+2 kişilik oturma alanıyla hep özel bir kitleye hitap eden aracın ön tasarımında tamamen LED farlar, profil görünümünde ise alçak tavan yapısı ve ön fardan başlayıp arka kapıya kadar uzanan çizgi dikkat çekiyor. Arka kısımda ise yine LED stop grubu kendini gösteriyor. Beyaz ve kırmızı LED’lerden oluşan aydınlatma grubu ve arka tamponun alt kısmına yerleştirilen sis lambası yarış otomobillerini hatırlatıyor. Bu sportif görünümlü aracın bagaj hacmi 520 litre. Diğer Mercedes modellerine göre daha tutumlu diyebileceğimiz 350 CDI, hızlı çalışabilen bir otomatik vitese sahip. Coupé tarzı tasarım gereği arkaya doğru alçalan tavan arka koltuklardaki oturma mesafesini biraz kısıtladığı söylenebilir. Yer alan bazı donanım arasında ön ve yan perde hava yastıkları, ABS, ESP, ASR, BAS, ataklık kontrolü, 5.8 inch ekranlı navigasyon, sürücü diz hava yastığı, cruise kontrol, deri döşeme, hafızalı ve ısıtmalı koltuklar, motor altı koruması, lastik basınç ikazı, çift bölmeli klima, bluetooth, yangın söndürücü, katlanır yan aynalar, açılır tavan sayılabilir.

Mercedes CLS serisi, 2004 yılından itibaren hayatımıza girdi ve coupé tarzında sedan üreterek bir sedanın aslında ne denli sportif bir görünüme kavuşabileceğini bize gösterdi. Gerçekte Mercedes E sınıfı temel alınarak üretilen CLS, sahip olduğu donanımlarla çok güçlü ve çizgileriyle de çok şık duran bir otomobil olarak yeni bir akıma öncülük edecek gibi görünüyor.

Sedan tarzı sportif bir otomobil ancak bu kadar şık ve göz alıcı olabilirdi.

Hatalı sollamaya son! CLS’nin yan taraflarını kontrol eden sensörler sayesinde şerit değiştirmeye başladığınızda, eğer kör noktada araç varsa hemen sesli ve görsel olarak sizi uyarıyor.

Mercedes-Benz, malzeme konusunda S serisini yakaladığı C Serisine, E Serisi’ndeki iç mekân kalitesini yakınlaştırmış görünüyor. Ön konsolda kullanılan malzemelerin kalitesi bir yana, direksiyonun arkasına alınmış vites kolu sayesinde orta konsolda da büyük bir boş alan oluşturulmuş. Bu sayede Command ekranını kontrol edebiliyorsunuz. Orta havalandırma kapaklarının arasındaki analog saat, araca ayrı bir hava katıyor. Direksiyon oldukça şık ve ergonomik. Direksiyonun üzerinde bulunan ses sistemi, bluetooth telefon ve yol bilgisayarı gibi aparatlar kontrol edilebiliyor ve bu da unutulmaz bir sürüş keyfi sağlıyor. CLS 350 CDI’yı çekici kılan özelliklerinden biri de güvenliği. Altmışın üzerinde elektronik sistemin sürekli olarak çalıştığı araçta anlık olarak öndeki araçla aradaki mesafeyi ölçen bir radar sistemi var. Bu radar sistemi adaptif hız sabitleyicide de kullanılıyor.

CLS’nin yan taraflarını kontrol eden sensörler, şerit değiştirmeye kalkıştığınızda kör noktada araç varsa hemen sesli ve görsel olarak sizi uyarıyor. PRE-SAFE sistemi de aracı kaza öncesi otomatik olarak frenleyerek çarpışma şiddetinin düşük olmasına katkı sağlıyor. araç çıkarsa sistem otomatik olarak fren yapıyor. PRE-SAFE sistemi de aracı kaza öncesi otomatik olarak frenleyerek çarpışma şiddetinin düşük olmasına katkı sağlıyor.

CLS 350 CDI’da güvenlik ön planda. CLS’yi belirli bir hıza sabitlediğinizde önüne bir araç çıkarsa sistem otomatik olarak fren yapıyor. Yeterli takip mesafesini bırakan CLS, önündeki araç kaybolduğunda tekrar ayarlamış olduğunuz hıza çıkıp yoluna devam edebiliyor.

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir