Lahor’dan sonra Karaçi’de yeşil adamları tercih etti

12688

Türkiye ile Pakistan Hükümetleri arasında yüksek düzeyli işbirliğini öngören ortak bildiri ile birlikte 9 anlaşmaya imza atıldı. Türkiye ile Pakistan arasında ’14. Dönem Türkiye-Pakistan Karma Ekonomik Komis-yonu Protokolü’ne Çevre ve Şehircilik Baka-nı Erdoğan Bayraktar, ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Yenilenebilir Enerji Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası’na Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ‘Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Haberleşme Ba-kanlığı Arasında Karayolu Taşımacılığı Alanında İşbirliğine İlişkin Çerçeve Metni’ne Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım ve ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’na da Eko-nomi Bakanı Zafer Çağlayan imza koydu.

320 milyon dolarlık Lahor projesi

İmzalanan anlaşmalar arasında ‘Karaçi Bele-diyesi ile Albayrak Holding Arasında Katı Atık Yönetimi Mutabakat Muhtırası’ da yer aldı. Daha önce Lahor kentinin çöp ve katı atık iha-lesini kazanan Albayrak Grubu, buraya 4 bin personel, 220 iş makinası ile günlük 2 bin 700 ton, aylık 81 bin ton ve yıllık yaklaşık 1 milyon tonluk kapasitede atık toplama ve depolama hizmeti verecek. 320 milyon dolar bedeli olan projeyi daha önce, Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak imzalamıştı.

Karaçi’nin atık yönetimi Albayrak Holding’e emanet

İş adamlarının imza törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani katıldı. Törende, Albayrak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Albayrak, Karaçi Belediyesi ile Albayrak Holding Arasındaki Katı Atık Yönetimi Mutabakat Muhtırası’nı imzaladı.

9 İşbirliği imzası atıldı 

Öte yandan Türkiye ve Pakistan hükü-metleri arasında;

  • “Ortadoğu Teknik Üniversitesi ile Kaid-i Azam Üniversitesi Arasında Teknopark Kurulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası”,
  • ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Pakis-tan İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasın-da Arşiv Alanında İşbirliği Protokolü”,
  • “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması”,
  • ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Şehircilik Alanında Mutabakat Muhtırası’ imza edilmiştir.”

Bünyamin Karaca’ya en iyi hizmet ödülü

Eski evre bakan müsteşarı ve Enerji ile Orman Bakanının eski müsteşarı ayrıca ALBAYRAK grubunun da Yurt Dışı Genel Koordinatörü Bünyamin Karaca Pakistan’da yılın “en iyi Hizmet ödülü” kazandı.

Ayrıntılara göre, Pakistan’ın Lahor şehrinde atık yönetimi hizmetinde bulunan ALBAYRAK grubunun temsilcisi Bünyamin Karaca son model Mercedes araçlar ve modern teknolojisiyle yaptığı çalışmalar vesilesiyle Pakistan Mühendislik Enstitüsü tarafından “Yılın En İyi Hizmet” ödülüne layık görüldü.Pakistan Engineering Enstitute adındaki Mühendislik Enstitüsü Genel Müdürü Yunus Javaid Opal bir açıklama yaparak “Albayrak’ın temsilcisi Bünyamin Bey Lahor şehrimizi İstanbul gibi tertemiz yapmaya söz verdi. Bu amacıyla da sıfır Mercedes araçlar ve en son teknoloji getirdi. Yollarımız tertemiz ve çöpleri düz-gün şekilde toplanıyor. Bünyamin bey bu alanda gece gündüz hizmet gösteriyor. Bu plaket onun yaptığı hizmetlere göre çok küçük bir hediyedir.”

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir