Maltepe’de Marmara’ya nazır bir lezzet köşkü: Pinhan

pinhan

Masmavi Marmara’yı ve Adalar’ı leziz yemekleri yerken seyretmeyi kim istemez? Maltepe sahil yolunda Bostancı iskelesinin yanı başındaki Pinhan Restaurant & Cafe size bu fırsatı sunuyor. Modern ve klasik yaklaşımı güzel bir peyzaj uygulamasıyla destekleyen şık dekorasyonu ve kaliteli hizmetiyle konforun ön plana çıktığı bu mekân misafirlerine unutulmaz bir damak zevkinin kapılarını aralıyor.

Maltepe’deki hızlı değişimin ön plana çıkan göstergelerinden biri olan sahil restoranlarına 2006 yazında bir yenisi daha eklendi. Pinhan’ın ilk bakışta dikkati çeken en önemli özelliği 1200 metrekare kapalı, 600 metrekare açık alanı, üç katlı oluşu ve yaklaşık 1000 kişilik kapasitesiyle geniş ve ferah bir iç mekâna sahip olması. Maltepe nikâh salonunun hemen yanında açılan bu büyük kompleksin giriş katı kafeterya olarak düzenlenmiş. Diğer katlar ise tamamen yemek için ayrılmış durumda. Restoranın aşçılarının çoğu Hilton’dan buraya transfer olmuş. Bu nedenle hizmet anlayışında üst düzey otel seviyesini yakalamaya çalışan Pinhan’da vakit geçiren birisi beş yıldızlı bir otelin konfor ve kalitesini bulabiliyor.

Sahip olduğu geniş ve açık alanları ile bilhassa bahar mevsiminde akşam vakitlerini denizi ve Adalar’ı seyretme fırsatı sunan restoran, birbirinden bağımsız açık alanlarla yemek için bir müşterinin beklediği ortamı sağlıyor. Sadece bir lokanta olarak düşünülmeyen Pinhan tamamen çeşitli imkânların bir arada sunulduğu bir yaşam alanı olarak tasarlanmış. Giriş katta kafenin yanında pastane yer alıyor. Orta kat Anadolu lezzetlerinin müşterilerin beğenisine sunulduğu bir bölüm iken en üst kat çok çeşitli deniz ürünleri ile dikkati çekiyor. Restoran bölümü haricinde aynı kompleks içinde 100 ve 300 kişilik iki ayrı salonu da bulunan Pinhan’da çocukların bir bayan gözetiminde eğlenceli vakit geçirebileceği 70 m²lik genişliğe sahip oyun alanı da mevcut. Bu yönüyle restoran aslında bütün yaş gruplarına hitap edebilme amacını taşıyor.

Sadece bir lokanta olarak düşünülmeyen Pinhan çeşitli imkânların bir arada sunulduğu bir yaşam alanı olarak tasarlanmış.

Pinhan kelime anlamı itibariyle keşfedilmemiş, saklı ve gizli olan demek. Buradan hareketle kompleksin her bir salonuna ayrı ayrı dikkat çekici isimler verilmiş. Pastane bölümünün yer aldığı kısım tat anlamına gelen ‘Tu’me, Anadolu lezzetlerinin durağı olan bölüm tencere manasındaki ‘Patile’, deniz ürünleriyle hizmet veren en üst kat şiddetli güzel koku, rayiha anlamına gelen ‘Fua’, denizin ve güneşin keyfinin çıkaracağınız teras katı ise güneş alan yer anlamında ‘Sakre’ ismiyle anılıyor.

Her bir mekânıyla büyük organizasyonlara da ev sahipliği yapabilen Pinhan’da düğün, nişan, sünnet, kına gecesi, mezuniyet, kokteyl, gala, iş, toplantı ya da iftar yemeklerinin yapıldığı alanlar ile ana restoran bölümü birbirinden ayrı tutulmaya özen gösteriliyor. Bu amaçla bünyesinde Beyaz Düş Organizasyonu’nu oluşturan Pinhan, Adalar ve Kubbealtı salonlarında bu tür büyük etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca seminer ve kongre türü toplantılar için hazırlanan Serince Salonu da mevcut.

Geniş katılımlı etkinliklere ev sahipliği yapan Beyaz Düş Organizasyon bünyesindeki dört büyük salonla hizmet veriyor. Bu tür alanlar ile ana restoran bölümü birbirinden ayrı tutulmaya özen gösteriliyor.

Bu arada Ramazan ayı yaklaşıyor. 30 kişilik VIP gruplardan 100-500 kişilik iftarlara kadar çok geniş tercih seçeneği sunan Pinhan’da aile, grup ve şirket iftarları da veriliyor. Geçtiğimiz senelerde ise ilk defa açık büfe sahur sofrası uygulaması başlatan Pinhan, gece 02.00’den itibaren kahvaltılıklar, zeytinyağlılar, et, sebze yemekleri ve tatlılardan oluşan menü sunuyor. Ayrıca bayram günlerinde de ‘bayram kahvaltısı’ etkinliği ile bu konuda telaş yaşayan ailelere büyük kolaylık sağlıyor.

Müşteri kitlesini büyük ölçüde ekonomik olarak A1 diye nitelenen orta üst gelir grubu oluştursa da kalitenin standardı göz önüne alındığında fiyatların orta sınıfa uygun düştüğü söylenebilir. Beş aşçının görev yaptığı mutfak otuz beş personele sahip. Toplamda ise seksen kişiye yakın bir ekiple çalışan Pinhan sabah saat 7’de açılıyor ve gece 12’de kapanıyor. Pazar günleri yaklaşık yüz çeşitten oluşan menüsüyle zengin bir brunch keyfi de yaşayabilirsiniz.

Pinhan Restaurant ve Cafe, göz alıcı dış görünümü ve dizaynı ile gözlere hitap ettiği gibi nefis yemekleriyle değişik damak tatlarına uygun seçenekler sağlıyor. Zeytinyağlı, kebap, et ve balık ürünlerinden oluşan alakart menüsünün yanında daha pek çok lezzet misafirlerin beğenisine sunuluyor. Mekâna ismini veren ünlü Pinhan kebabı, levrek ve çuprayı herkese öneriyoruz. Genel olarak restoranın yemeklerinde geleneksel Osmanlı mutfağının etkileri gözleniyor. Kebap türlerine ağırlık verip sulu yemek çeşitlerini unutan pek çok mekânın aksine Pinhan, her gün 10’a yakın sulu yemek çeşidiyle bu eksikliği gideriyor. Ayrıca mevsimine göre meyvelerden oluşan zengin komposto ve şurup çeşitleri de menü de yer alıyor. Zarif ve şık görünümü, geniş ve ferah ortamı, çok çeşitli damak zevklerine hitap eden zengin menüsü ve kaliteli hizmet yaklaşımıyla Pinhan Restaurant & Cafe, Anadolu yakasının çekim merkezi olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir