Rumelihisarı’nda eşsiz boğaz manzarası eşliğinde bir lokma mutluluk : Lokma Cafe & Restorant

lokma

Geniş kahvaltı menüsü, yaz-kış muhteşem boğaz manzarası, insanı kendi evinde gibi hissettiren iç dekorasyonu ve makul fiyatlarıyla Lokma Cafe&Restoran müşterilerine hem kaliteli hem de keyifli bir vakit geçirme fırsatı sunuyor. Timeout dergisi tarafından “2009’un En İyi Kahvaltı Mekânı” olarak seçilen Lokma, güler yüzlü servisiyle de şüphesiz şehrin en gözde noktalarından biri.

Kırmızı-Beyaz Hayat Kültürü Dergisi olarak bu sayıda okuyucularımızla, kahvaltı mekânı olarak ön plana çıksa da aslında 200’e yakın seçeneğe sahip zengin menüsü ile gerçek bir restoran olan Lokma’yı tanıştırmak istedik. Mekânın ilk bakışta dikkati çeken özelliği boğazın yanı başında olması ve hat boyunca uzanan diğer mekânların aksine caddenin hemen yanında olmasına rağmen sahil yolundan yüksek bir yerde konumlandığı yolun toztoprak ve gürültüsünden soyutlanmış olması. Bu nedenle arada yol olmasına rağmen manzara için en ufak bir sorun söz konusu değil.

Yaklaşık 500 metrekare alan üzerine kurulu olan Lokma’nın iç ve dış dekorasyonunda çok ince düşünüldüğü hemen belli oluyor. Daha girişteki merdivenleri çıkarken sıcacık bir ortam karşılıyor sizi. Her şey sizi kendi evinizde hissettirebilmek için tasarlanmış. Kendi evinizin arka bahçesinde kahvaltı yapıyormuşsunuz gibi rahat bir ortamı ve yaz-kış mahrum kalmadığınız bir manzarası var. Çünkü açık alanı kışın da camla kapattıklarından yaz aylarındaki gibi keyifle kahvaltı yapabiliyorsunuz. Ayrıca içerisi de en az dışarısı kadar aydınlık, ferah ve en önemlisi boğaz yine gözlerinizin önünde.

İç dekorasyona sade ama ferah bir hava hâkim. Büyük masalar, renkli sandalyeler, tomruktan yapılmış oturak, hatta salıncak gibi çeşitli detaylar dikkati çekiyor. Ahşap masa ve sandalyeleriyle Avrupa tarzı House Cafe’leri ya da Kitchenette’leri anımsatıyor.

Ferforje sandalyeler ahşap masalarla, ahşap sandalyeler ferforje ayaklı masalarla birleştirilmiş, ağaç kovuğundan koltuk ve ferforje salıncak gibi değişik mobilyalar kullanılmış. Sol tarafta çeşitli dergilerden Britannica ansiklopedisine kadar yayınlardan oluşan gerçek bir kütüphane meydana getirilmiş. Mekân kalabalık olsa dahi masalar size rahatsızlık vermeyecek oranda geniş aralıklarla yerleştirilmiş.

Lokma’nın ön plana çıkan özelliklerinden biri de çalışanlarının sürekli güler yüzlü davranması ve servisin kalitesi. Yemek istediklerinizi serpme usulü kendiniz seçtiğiniz için kendi kahvaltı menünüzü oluşturma özgürlüğünüz var. Size dayatılmış kahvaltı tabaklarıyla karşılaşmıyorsunuz. Ayrıca serviste kullanılan çeşitli boylardaki kare ve dikdörtgen tabaklar, yemeklerin güzelliği ile birleşince gözleriniz de doyuyor. Mekânda bulunduğuz süre içinde bilgisayarınızla internete erişim imkânı sağlayabilmeniz de önemli bir özellik. Böylesi bir ortamda giderken ödediğiniz miktar size fazla gelmiyor. Gerek arkadaş grubunuzla gerekse ailenizle gönül rahatlığı içinde gidebileceğiniz bir mekân olan Lokma, o civardaki diğer mekânların çektiği en büyük sıkıntı olan otopark sorununu ücretsiz park ve vale hizmetiyle çözmüş.

İstanbul’un önemli mekânlarında çalışma tecrübesine sahip 14 kişilik özel eğitimli mutfak ekibi ve 18 kişilik servis ekibinin yanında 75 çeşide ulaşan kahvaltı menüsü ve 100’ü aşkın diğer öğünlere ait menülerle Lokma, bütün damak zevklerine hitap edebilecek güçte bir mekân.

İstanbul’un önemli mekânlarında çalışma tecrübesine sahip 14 kişilik özel eğitimli mutfak ekibi ve 18 kişilik servis ekibi nin yanında 75 çeşide ulaşan kahvaltı menüsü ve 100’ü aşkın diğer öğünlere ait menülerle Lokma, bütün damak zevklerine hitap edebilecek güçte bir mekân. Sabah kahvaltısı için uğradığınız bu mekânda günün her vakti yiyecek-içecek lezzetli şeyler bulmak mümkün. Çoğu mekândaki ‘kahvaltı tabağı’ standardına burada rastlamak mümkün değil. Ne yemek istiyorsanız onu seçme özgürlüğünüz var. Bu durum seçeneklerin az olduğu hissine kapılmanıza yol açmasın. Pek çok kahvaltı mekânında bulamayacağınız ve yetiştikleri ya da üretildikleri yerlerden özel olarak getirtilen zeytin ve peynir çeşitleri mevcut. Bu anlamda Çeçil peynirli mıhlaması özellikle tavsiye edilen ürünlerinden biri. Kahvaltı menüsünde 75 çeşit lezzet seçeneği bulunuyor. Yumurta çeşitleri, börek çeşitleri, kahvaltılıklar, ne ararsanız bulabiliyorsunuz.

Mekân ayrıca dünya lezzetlerini de ayağınıza getiriyor. Kaşık kaşık lokmalar, minik lokmalar, yeşil lokmalar, iki dilim arası lokmalar ve ana lokmalar olmak üzere 5 ayrı ana menüsü bulunan Lokma’da, Minestrone Çorbası, Dana Carpaccio, Tabulleh Salatası ve Arizona Steak gibi dünya lezzetlerinin yanı sıra Colombian Supremo, Kenya AA, Maxican Altura gibi yöresel kahve çeşitleri ile Bunny Bosphorus, Anti Nikotin ve alkolsüz Mojito’nunda aralarında olduğu yaklaşık 35 çeşit soğuk içecek ve 9 çeşit yöresel kahve çeşitleriyle de size mükemmel tatları sunuyor. Bu kadar çeşitliliğin içinde kendi tavsiyelerimizi Mantar Soslu Biftek, Bademli Straganof Salatası, Fettucini Alfredo, Tiramisu, Peynir Tabağı, Peynirli Otlu Menemen ve Çeçil peynirli mıhlama olarak sıralayabiliriz. Bir de kahvaltının ardından Osmanlı padişahlarına yakışır gümüş tepsideki lokumla beraber sunulan kahve gerçekten tadılmaya değer.

Gerek arkadaş grubunuzla gerekse ailenizle gönül rahatlığı içinde gidebileceğiniz bir mekân olan Lokma, o civardaki diğer mekânların çektiği en büyük sıkıntı olan otopark sorununu ücretsiz park ve vale hizmetiyle çözmüş.

Lokma’ya Rumelihisarı’nı geçtikten yaklaşık 100 metre sonra ulaşabilirsiniz. Dediğimiz gibi park sorunu yok, rahatlıkla aracınızla gidebilirsiniz.

Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir